С навлизането във финална фаза на третото поредно издание на Програмата за развитие на детско-юношески футбол, Българският футболен съюз маркира още една важна стъпка към ефективната реализация на най-съществената си цел, а именно работата с подрастващите таланти. Както е известно, проектът, осъществяван съвместно от БФС и Министерството на младежта и спорта, през 2018 г. събра 26 юношески формации - до 15, до 17 и до 19 г., на специални лагери, на които освен тренировъчни занимания и контролни мачове, футболистите преминаха серия от функционални тестове. На базата на анализите от тези тестове предстои да се направи сериозен дългосрочен план за развитие на детско-юношеския футбол в България и да се създаде национална стратегия "Пътят на състезателя". За реализацията на тазгодишния проект спортното министерство отпусна 1,18 млн. лева. Последните отбори, които вземат участие в програмата, са най-младите - до 15 години, които се подготвят в Сливен, Боровец, Банско и на комплекс "Царско село" в София.
След финала на тазгодишната Програма, БФС ще продължи да насочва вниманието и усилията си върху работата с младите състезатели. За целта вече бе създадена единна методика на работа в помощ на треньорите в ДЮШ - онлайн академията, в която вече са регистрирани над 300 футболни специалисти. Продължава и традицията на активна съвместна работа с местните общини и по-конкретно изграждането на адекватна инфраструктура за нуждите на младите таланти на България. Оптимизацията на организационната структура на БФС пък дава резултат в набирането на регионални координатори към отдел "Масов футбол" (Grassroots), които ще работят със заинтересованите страни по места (общини, регионални инспекторати, училища), и ще централизират информацията за децата, за да може федерацията да има яснота колко деца се занимават с футбол в съответния регион и какъв е неговият демографски потенциал за развитие.
Що се отнася конкретно до учениците, БФС финализира нов проект за популяризиране на футболната игра и отборния дух посредством производството на учебни пособия с послания за всички деца, независимо от техните раса, цвят на кожата, пол, език, религия, политически или други възгледи, национален, етнически или социален произход или статут.
Всички гореизброени активности са част от "Визията за бъдещето 2018-2022" на БФС, надграждаща вече постигнатото в периода 2014-2018 г.